Zalałem laptopa – co teraz będzie?

zalany komputer

Zalanie laptop’a to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą mu się przydarzyć, zaraz po upadku z wysokości. Woda lub inne ciecze i laptop to najgorsze możliwe połączenie. Sprawdzimy co można zrobić z zalanym komputerem, jak można go jeszcze uratować.

Każdego to może spotkać – prędzej czy później…

Pracując przy komputerze pijąc kawę czy herbatę wystarczy jeden zły ruch ręki. Jeśli już doszło do nieszczęścia, jak najszybciej wyjmijmy z laptopa wtyczkę zasilającą (jeśli używaliśmy zasilacza), wyłączmy komputer i usuńmy baterię. Wszelkie ciecze przewodzą prąd w różnym stopniu, co po dostaniu się ich do wnętrza spowoduje serię zwarć, dlatego zależy nam na jak najszybszym odcięciu zasilania. Kolejnym krokiem jest wytarcie pozostałej na wierzchu cieczy, oraz odwrócenie otwartego laptopa klawiaturą do dołu, aby to co dostało się pod klawisze mogło wypłynąć na zewnątrz, zanim dostanie się do wnętrza. Dalsze czynności powinny zależeć od tego czy potrafimy samodzielnie rozkręcić laptopa o wysuszyć jego wnętrze. Nie próbujmy wkładać baterii i sprawdzać czy może nic się nie stało. Jeśli dojdzie do zwarcia, bateria może nawet eksplodować.

zalany laptop

Zalanie laptopa – jak reagować?

W przypadku gdy rozlało się nam tylko trochę płynu i wiemy że damy sobie radę z rozkręceniem komputera, zróbmy to czym prędzej. Zwlekanie spowoduje, że ciecz w środku spowoduje korodowanie elementów płytek elektronicznych, dlatego trzeba działać szybko. Gdy laptop jest już rozkręcony, wycieramy cały płyn jaki znajdziemy, a następnie za pomocą suszarki do włosów suszymy całe wnętrze. Dobrze laptopa odstawić na 24 godziny na kaloryfer. Później skręcamy go i próbujemy uruchomić. Natomiast jeżeli zalanie było bardzo poważne, lub/i wiemy że nie damy sobie sami z tym rady, odwieźmy czym prędzej laptop do serwisu komputerowego. Tu również liczy się czas. Pamiętajmy jednak, że usługa suszenia laptopa oraz ewentualnej naprawy uszkodzonych w wyniku zalania części może przewyższyć cenę całego urządzenia, dlatego jeśli laptop jest stary to zastanówmy się, czy w ogóle opłaca się go ratować.

zalany laptop

Odzyskanie danych – laptop na części

Podsumowując, zalanie komputera nigdy nie wróży nic dobrego. Może nie pociągnąć za sobą poważnych konsekwencji, a nawet możemy wybrnąć z opresji własnymi rękami, ale trzeba powiedzieć jasno że potrzebne będzie dużo szczęścia. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim uważać gdzie używamy laptopa, nie trzymać tuż obok niego napojów, a wtedy wcale nie będziemy mieli takich problemów.

zalany laptop

Zadzwoń!
Nawiguj